Fond de Necesitate - Ajutor pentru Refugiați

fond-de-necesitate-refugiați

Preocupați și solidari față de situația din Ucraina, lansăm #FONDUL DE NECESITATE PENTRU REFUGIAȚI

Încă din primele zile de conflict din Ucraina, Fundația noastră a reacționat, deschizând un centru de colectare de ajutoare în incinta Centrului nostru educațional din Corbeanca, devenind un factor activ alături de comunitatea locală în crearea unei infrastructuri locale care să poată asigura adăpost de urgență și mâncare refugiaților. Până astăzi, 8 martie 2022, au fost adăpostiți aici peste 1000 de persoane (studenți indieni, marocani, evrei, azeri, ucraineni, inclusiv mame cu copii mici).

În timp ce continuăm să ajutăm în Corbeanca, unde, ca punct strategic aproape de aeroport, se estimează că se vor derula în continuare numere mari de refugiați în tranzit, ne concentrăm în aceste zile să utilizăm capacitățile noastre, atât pe cele medicale cât și pe cele educaționale în cel mai eficient mod.

#FONDUL DE NECESITATE PENTRU REFUGIAȚI

DONEAZĂ PENTRU FONDUL DE NECESITATE

Vreau să donez altă sumă:

RON

Prin #FONDUL DE NECESITATE PENTRU REFUGIAȚI, susținem următoarele:

• EDUCAȚIA A 150 DE COPII UCRAINENI ÎN 3 LOCAȚII (Școala Uruguay și cele 2 centre ale fundației, Centrele Educaționale Băneasa și Corbeanca)

• DIVIZIA DE ÎNGRIJIRI MEDICALE MOBILE; mai multe detalii despre acest proiect aici.

• ASISTENȚĂ MEDICALĂ ACORDATĂ REFUGIAȚILOR CU PROBLEME DE SĂNĂTATE ÎN CELE DOUĂ CLINICI ALE FUNDAȚIEI (Policlinică Baba Novac și Clinica Sala Palatului) – Mai multe informații aici.

• ASIGURAREA UNOR STOCURI DE MEDICAMENTE DE BAZĂ, atât pentru refugiații cărora le vom acordă asistență medicală, cât și pacienților sociali ai fundației -lista de medicamente necesare poate fi consultată aici

• FACILITAREA ACCESULUI LA NEVOILE DE BAZĂ ALE REFUGIAȚILOR  (în special din zona Corbeanca, si in masura resurselor, si in imprejurimi) în ceea ce privește adăpostul, hrana, nevoile de transport din locațiile de tranzit înspre destinațiile finale, obținerea de documente etc;

• ACORDAREA DE SUPORT EDUCAȚIONAL ȘI EMOȚIONAL COPIILOR refugiaților aflați în tranzit în cadrul centrelor noastre educaționale;

#FondDeNecesitate: RO70RZBR 0000 0600 1278 5673

Beneficiar: Fundatia CMU Regina Maria

Cum te poți implica în sprijinirea copiilor și familiilor refugiate?

#UnitiPentruPace #UnitiPentruUcraina

„Pământul e o singură țară și noi toți suntem cetățenii ei”

Baha-u-llah